Kwas hialuronowy – fachowiec od nawodnienia skóry

Kwas hialuronowy stanowi nieodłączny element kosmetyków z różnych półek cenowych. Znajdziemy go głownie w kremach i produktach mających działanie nawilżające, czy przeciwzmarszczkowe. Posiada swoje zastosowanie również w medycynie estetycznej i zabiegach kosmetologicznych, jednak tym razem skupię się wyłącznie na jego roli w kosmetykach.

Kwas hialuronowy – budowa i właściwości

Kwas hialuronowy swoją nazwę zawdzięcza od greckiego słowa hylaos, co oznacza szklisty, ze względu na przeźroczystą formę. Zbudowany jest z kwasu glukuronowego i acetylo-glukozaminy.

budowa kwas hialuronowego kwpaproci.pl Kwiat Paproci
Budowa kwas hialuronowego.

Kwas hialuronowy początkowo pozyskiwano ze zwierząt np. z grzebieni koguta. Ten sposób okazał się mało wydajny oraz trudny w oczyszczaniu. Obecnie składnik otrzymuje się na drodze biotechnologicznej ze szczepów bakterii, grzybów, czy glonów. W ludzkim organizmie znajdziemy go głównie w ciałku szklistym oka i chrząstkach stawowych. W skórze kwas hialuronowy występuje w połączeniu z elastyną i włóknami kolagenu stanowiąc system podporowy skóry znajdujący się w jej głębszych warstwach, największa jego ilość jest usytuowana w warstwie kolczystej. Posiada on również działanie nawadniające macierze międzykomórkowe, tzn. że charakteryzuje się wiązaniem wody w skórze. 1g kwasu potrafi przyłączyć ok 250 cząsteczek wody co przekłada się mniej więcej na 6 litrów. Jego kolejną cechą jest działanie nieprzepuszczające patogenów, białek i proteaz.

Kwas hialuronowy w kosmetykach pielęgnacyjnych

Wraz z wiekiem ilość kwasu maleje, w wyniku czego skóra jest gorzej uwodniona, co przekłada się na zwiększoną ilość zmarszczek i nasilenie procesu degradacji. Dlatego wskazane jest aby dostarczać go np. w kosmetykach pielęgnacyjnych.

kwas hialuronowy 3% kwpaproci.pl Kwiat Paproci
Kwas hialuronowy 3%.

Efekt działania polimeru zależy od wielkości jego cząsteczek. Małocząsteczkowy kwas SLMW przenika do głębszych warstw skóry pozwalając na większe nawilżenie. Kwas małocząsteczkowy typu LMW  pozwala na szybkie przenikanie substancji czynnych do struktury skóry. HMW to kwas wielkocząsteczkowy, który ma za zadanie utrzymywać wilgoć w skórze, nie pozwalając na wyparowanie wody z jej powierzchni.

Kwas hialuronowy o różnej wielkości cząsteczek dostarczany skórze wpływa na jej zdrowszy wygląd. Prawidłowe uwodnienie skóry, sprawia, że wygląda ona młodziej, jest nawilżona, elastyczna i wygładzona. Kosmetyki, które zawierają kwas hialuronowy wspomagają regeneracje blizn, gojenie się ran, mają właściwości przeciwzapalne oraz poprawiają nawilżenie skóry, czy włosów.

W kosmetykach znajdziemy go w serum nawilżającym, bądź przeciwzmarszczkowym. Kwas hialuronowy to idealna substancja czynna kremów czy balsamów. Może być dodawany jako składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów. Warto pamiętać, że niekiedy firmy kosmetyczne dodają niewielką ilość kwasu, aby można tę informacje zawszeć na opakowaniu, żeby produkt się lepiej sprzedawał.

Warto używać produktów zawierających kwas o różnej wielkości cząsteczek np. ten. Aby przedłużyć efekt nawilżenia należy użyć po aplikacji oleju dobranego do naszej skóry, co zapobiegnie odparowaniu wody z naskórka.

Przepis na krem z użyciem 3% kwasu hialuronowego znajdziecie tutaj.

Bibliografia:

M Molski, Chemia Piękna, Warszawa, Wydawnictwo naukowe PWN, 2009

E. Lamer, C. Chwała, A, Gwardys, Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012

M. Kucia, Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej. Kosmetologia Estetyczna / 4 / 2017 / vol. 6 329-335

B. Mamcarz, D. Prandecka: Kwas hialuronowy, Medycyna estetyczna w praktyce tom 1. Medical Education, Warszawa 2010.

0 0 vote
Article Rating

About 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: