Maceraty- ziołowe ekstrakty zamknięte w butelce

Maceraty- ziołowe ekstrakty  zamknięte w butelce.

Proces maceracji polega na zalaniu surowca substancja stanowiącą bazę np. olejem, alkoholem. Macerat odstawia się, aż ciecz będzie zawierać substancje czynne pochodzące z ziół. Następnie przecedza się zawartość. Wykorzystuje się ciecz nasyconą związkami bioaktywnymi.

W kosmetyce ziołowe oleje można wykorzystać do produkcji maści, mydeł, kremów. W prosty sposób możemy uzyskać półprodukt o leczniczych właściwościach.

maceraty olejowe- kwpaproci.pl Kwiat Paproci
Maceraty olejowe- nagietek, rumianek, dziurawiec, ogórecznik.
Jak przygotować macerat olejowy?

Wybieramy olej, który będzie najbardziej odpowiedni do późniejszego zastosowania.  Dla przykładu jeśli macerat będzie wykorzystywany do sporządzenia mydła proponuje wybrać oliwę z oliwek, ale jeśli zamierzamy wykorzystać olej do ukręcenia kremu dla młodej cery, postawiłabym na coś o mniejszej komedogennosci np. olej słonecznikowy. Na temat komedogenności odsyłam tutaj, na tym blogu można porównać zawartość kwasów tłuszczowych poszczególnych olejów.

Metoda na zimno to długi proces, wymagający cierpliwości, ale z pewnością warto! Surowiec roślinny zalewamy olejem (susz wypełnia słoik 1/2 , a materiał mokry 2/3) tak, aby nie wystawał ponad powierzchnie oleju. Stawiamy w ciemnym miejscu bądź na słońcu i codziennie potrząsamy słoikiem. Maceracja powinna trwać ok 2 tygodni. Na koniec przecedzamy olej przez gazę do butelek z ciemnego szkła.

Macerat na ciepło to metoda szybka, wykonujemy ją za pomocą podgrzewania oleju z surowcem zielarskim. Umieszczamy naczynie z olejem oraz ziołami w kąpieli wodnej. Całość podgrzewamy ok 2-3h. Po tym czasie można pozostawić zioła na noc w oleju aby więcej związków aktywnych przeszło do cieczy. Następnie cedzimy płyn przez gazę do butelek z ciemnego szkła.

Przepis na macerat z dziurawca.

Macerat z dziurawca najlepiej przygotować od razu po zebraniu surowca. Odcinamy części kwiatowe (im więcej kwiatów tym macerat bedzie miał bardziej intensywny, czerwony kolor) i wkładamy do 2/3 wysokości słoika,spryskujemy etanolem, a po paru minutach całość zalewamy olejem, tak aby części roślin nie wystawały nad powierzchnie cieczy. Ważne, żeby surowiec nie był wilgotny, gdyż woda która dostanie się do słoika może powodować psucie produktu. Macerat odstawiamy w nasłonecznione miejsce na ok 2 tygodni. Codziennie wstrząsamy słoikiem. Gdy produkt jest gotowy, przecedzamy macerat przez gazę i zlewamy do butelek z ciemnego szkła, które chroni go przed promieniami słonecznymi. Gotowy macerat ma intensywny kolor. Właściwości dziurawca opisałam dla was tutaj.

Macerat z dziurawca zwyczajnego.
Jak przygotować macerat glicerynowy?

Gliceryna to alkohol zawierający 3 grupy hydroksylowe. Ma postać bezbarwnej, gęstej cieczy o słodkim smaku. Dobrze miesza się z wodą ze względu na swoje właściwości higroskopijne. W kosmetyce jest bardzo pożądaną substancją pod kątem nawilżenia skóry bądź włosów (humenktant). Jest wykorzystywana w preparatach stosowanych w pielęgnacji skóry suchej i uszkodzonej. Warto pamiętać, aby w produktach umieścić składnik, który dodatkowo ochroni skórę przed wysychaniem np olej (emolient). Glicerol można zakupić w każdej aptece.

gliceryna-kwpaproci.pl Kwiat Paproci
Wzór gliceryny/glicerolu/propano-1,2,3-triolu

Gliceryna może również posłużyć jako rozpuszczalnik w maceracji. Można zastąpić nią olej, a składniki czynne rozpuszczalne w alkoholach czy wodzie przejdą do maceratu np. garbniki. Właściwe proces niczym się nie różni. W przypadku gliceryny warto rozcieńczyć ją wodą, żeby nawodnić suchy materiał.

Przepis na macerat glicerynowy z korzenia żywokostu lekarskiego.

Wykopany o oczyszczony korzeń pokroiłam w kawałki i włożyłam do 3/4 wysokości butelki. Do maceracji żywokostu posłużyła mi  gliceryna w rozcieńczeniu z wodą 1:1, może to wpłynąć na krótszą datę ważności, w zamian widziałam, że stosuje się sól fizjologiczną.. Surowiec zalałam tak, aby móc codziennie wstrząsać bez problemu macerowanymi roślinami. Całość procesu trwała 2 tygodnie w miejscu bez dostępu światła. Następnie macerat cedziłam przez sito.

macerat żywokost-kwpaproci.pl Kwiat Paproci
Macerat z żywokostu lekarskiego.

Z maceratu z żywokostu sporządzę krem na bolące stawy.

Mam nadzieje, że będę mieć okazję w przyszłości opisać żywokost lekarski w interesujący sposób.

 

0 0 vote
Article Rating

About 

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Maceraty […]

trackback

[…] Maceraty […]

trackback

[…] Maceraty […]

katarzyna
katarzyna
2 lat temu

Spróbuj kiedyś zrobić coś z takim suszem- https://konopiafarmacja.pl/hempbroker/142-suszone-kwiaty-konopi-cbd-20g-carmagnola-selezionata-limitowana-edycja.html chętnie skorzystam wtedy z twojego przepisu bo widze, że znasz się na rzeczy 🙂 Myślę, że wyszłaby z tego rewelacyjna mieszanka antydepresyjna.

Domi
Domi
1 rok temu

Czy do metody na zimno można użyć spożywczego oleju słonecznikowego? Czy musi być kosmetyczny?

Maja.
Maja.
2 miesięcy temu
Reply to  kwpaproci

Problem z olejami jest taki,że osusza się wszystkie ziarna na polu w tym i słonecznik randapem,a ten jest wysoce rakotwórczy …odradzam.

trackback

[…] Maceraty […]

trackback

[…] Maceraty […]

trackback

[…] Tutaj znajdziecie przepis na macerat z dziurawca. […]

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: