Dezodorant z oliwy magnezowej

Czym jest oliwa magnezowa?

Pewnie duża część Was wie czym jest oliwa magnezowa, jednak pozwolę sobie zamieścić krótki opis. Oliwa magnezowa to wodny roztwór chlorku magnezu w określonym stężeniu. Nazwa jest o tyle myląca, ponieważ produkt nie zawiera żadnych substancji tłuszczowych, jednak posiada tłustą (lekko tępą) konsystencję. Produkt zazwyczaj nie zawiera również innych dodatków konserwujących i zapachowych. Jednak na rynku pojawiają się nowe warianty tego produktu wzbogacone o substancje aktywne i poprawiające pewne właściwości.

Powody stosowania oliwy magnezowej:

  • suplementacja magnezu
  • usuwanie brzydkiego zapachu stóp i pach
  • działanie bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii) – pomocne przy leczeniu trądziku

Stosowanie oliwy magnezowej w postaci dezodorantu.

Pot człowieka jest praktycznie bezwonny. Skąd więc jego brzydki zapach? Wytłumaczenie jest banalne. Wydzielany pot staje się pożywka do rozwoju bakterii, a produkty ich przemiany materii mogą nieładnie pachnieć. Ze względu na to, że oliwa magnezowa ma właściwości autokonserwujące, to sprawdzi się świetnie jako bloker brzydkiego zapachu, poprzez blokowanie rozwoju mikroorganizmów. Co prawda nie będzie miała działania hamującego wydzielanie potu, jednak może sprawić, że nie staniemy się tymi wszystkimi ludźmi, którzy kojarzeni są z komunikacją miejską w okresie letnim.

Co prawda nie ma rzetelnych badań potwierdzających, że glin i jego sole stosowane w antyperspirantach powodują raka piersi (głośne badanie dr Darbre z 2004 roku było nieprawidłowo przeprowadzone).Jeśli jednak wychodzicie z założenia, że lepiej nie ryzykować, informuję, że oliwa magnezowa wyklucza stosowanie aluminium.

Czy suplementacja chlorkiem magnezu działa?

Badania nie potwierdzają dużej wchłanialności przez skórnej chlorku magnezu (Uwe Gröber et al., Myth or Reality—Transdermal Magnesium?, Nutrients, 2017 Aug; 9(8): 813.). Absorpcja magnezu może być możliwa tylko na niewielkim obszarze gruczołów potowych i mieszków włosowych. Jednak w mojej opinii okolice pach mają bardzo cienką skórę z dużą ilością mieszków włosowych i gruczołów potowych. Logiczne wydaję się, że stosowanie chlorku magnezu w postaci dezodorantu będzie odpowiednim sposobem, aby dodatkowo suplementować ten pierwiastek.

Dodając do oliwy magnezowej kompozycji zapachowych możemy uzyskać bardzo fajny i co ważniejsze, skuteczny dezodorant. Należy jednak połączyć ją z emulgatorem, olejki eteryczne można solubilizować polisorbatem 20, kompozycje zapachowe lepiej połączyć za pomocą wyższego polisorbatu lub p-4C (emulgatory tego typu można zakupić np. tutaj).

Jak sporządzić oliwę magnezową?

40g – chlorek magnezy sześciowodny

58g – woda destylowana

1g – olejki eteryczne

1g – solubilizator

Do sporządzenia dezodorantu będą potrzebne dwie zlewki. W jednej należy rozpuścić chlorek magnezu w wodzie. W drugiej połączyć dokładnie solublizator z olejkami eterycznymi. Ze względu na porę roku użyłam olejków o nutach korzennych i cytrusowych. Następnym krokiem jest przelewanie roztworu chlorku magnezu do substancji zapachowej. Najlepiej dodawać go małymi porcjami ciągle mieszając. Postępując w takiej kolejności ułatwimy rozmieszanie i uniknięcie mętnienia płynu.

Produkt przelewamy do butelki z atomizerem. Przed użyciem polecam wstrząsnąć buteleczkę. Produkt można rozprowadzać bezpośrednio na skórę, bądź nakładając na ręce i smarując (mniejsza szansa podrażnienia). Pamiętajcie, żeby przed pierwszym użyciem zrobić próbę uczuleniową.

W zakładce receptury znajdziecie przepisy na inne kosmetyki np. olejek do brody.

0 0 vote
Article Rating

About 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: